DOLAR 16,6090 -1.66%
EURO 17,5939 -1.49%
ALTIN 979,55-1,25
BITCOIN 350250-3,13%
İstanbul
25°

AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sultan Murad, Kosova’da kabri başında anıldı

Sultan Murad, Kosova’da kabri başında anıldı

Dünyada 600 yıl hüküm süren Osmanlı Devleti'nin savaş meydanlarında şehit düşen tek padişahı Sultan 1. Murad Hüdavendigar, vefatının 633’üncü yılında Osmangazi Belediyesi tarafından şehit edildiği Kosova’daki türbesi başında düzenlenen törenle anıldı.

ABONE OL
Haziran 24, 2022 04:48
Sultan Murad, Kosova’da kabri başında anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada 600 yıl karar süren Osmanlı Devleti’nin savaş meydanlarında şehit düşen tek padişahı Sultan 1. Murad Hüdavendigar, vefatının 633’üncü yılında Osmangazi Belediyesi tarafından şehit edildiği Kosova’daki türbesi başında düzenlenen merasimle anıldı. Merasimde konuşan Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, “Böyle büyük bir ecdadın torunları olarak bize düşen, sahip olduğumuz mirası ecdadımızın izinde geleceğe taşımak” diye konuştu

Şehit padişaha Osmangazi vefası

Şehit padişah 1. Murad Hüdavendigar Han’nın Piriştine’deki türbesinin bulunduğu alanda gerçekleştirilen anma merasimine, Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Davet Sakar, AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Kosova Dostluk Kümesi Lideri Zafer Işık, AK Parti Bursa Milletvekili Refik İtina, AK Parti Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci, Kosova Cumhuriyeti Kamu İdaresi Bakanı Fikrim Damka, Kosova İslam Birliği Baş İmamı Vedat Saiti, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Ali Işık Aktaş, AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan, Milliyetçi Hareket Partisi Bursa Vilayet Lideri M. Cihangir Kalkancı, TİKA Priştine Program Koordinatörü Cihan Dinçer ile çok sayıdaki Türk ve Kosovalı davetliler katıldı.

Dündar: “Sultan Murad, dünyanın örnek aldığı bir devlet adamıydı”

Sultan 1’inci Murad Hüdavendigar’ın türbesinin başında yapıla duaların akabinde, Osmangazi İlçe Müftüsü Mehmet Uzun’un okuduğu Kuran’ı Kerim tilaveti ile başlayan anma programında konuşan Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, budan tam 633 yıl evvel şehit edilen 1‘inci Murad Hüdavendigar’ın devlet idareciliği, fikirleri, din, lisan, ırk gözetmeksizin tebaasına gösterdiği şefkat ve merhamet ile dünyanın örnek aldığı bir devlet adamı olduğunu söyledi. Hükümdarlığı periyodunda adaleti barışı ve uygunluğu yayan, Balkanlarda inanç, barış ve kardeşliği tesis eden Sultan Murad’ın 27 yıllık saltanatı sırasında birçok hususta birincileri yaparak örnek olduğunu lisana getiren Lider Dündar; “Barışçı siyaseti ile hem Balkanlar hem de Anadolu’daki beylikler ile uyumlu olmuş, kaos ortamı oluşmasına müsaade vermemiştir. Büyük hükümdar Edirne’den Piriştina’ya, Selanik’ten Üsküp’e, Filibe’den Sofya’ya kadar fethettiği tüm yerleri o periyodun en çağdaş bölgesi haline getirmiştir. Onun bu çalışmaları Osmanlı Devleti’nin bir geleneği olarak devam etmiştir” dedi.

Dündar: “İnsanlar yapıtlarıyla yaşar”

1. Murad Hüdavendigar’ın zaferleri üzere yapıtları ile de herkesin kalbinde taht kurmuş bir devlet adamı olduğunu söz eden Lider Dündar; “İnsanlar yapıtlarıyla yaşarlar. Sultan Murad, zaferlerin akabinde şükran sözü olarak mescit, cami, medrese, imaret, toplumsal tesisler yapmıştır. Bugün tüm Balkanların üzerinde var olan Osmanlı yapıtları bu siyasetin bir sonucudur. Bizler de Osmangazi Belediyesi olarak büyük devlet adamı Murad Hüdavendigar Han’ı 16 yıldır türbesi başında anıyoruz” diye konuştu. Şehit padişahın yapıtlarına ve fikirlerine sahip çıktıklarını söyleyen Lider Dündar, Osmangazi Belediyesi tarafından yaptırılıp 2016 yılında açılan Memleketler arası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, dünyanın 80 farklı ülkesinden öğrencinin, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde Murad Hüdavendigar ideolojisi doğrultusunda eğitim aldığını lisana getirdi. Lider Dündar; “Çok şükür ki biz bu türlü değerli atalarımızın torunları, bu türlü büyük hazinenin mirasçısıyız. Bize düşen ecdadımızın izinde, sahip olduğumuz mirası geleceğe taşımak” diye konuştu.

Dündar: “Omuz omuza verdikçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yok”

Dünyada, Kosova Cumhuriyeti’ni tanıyan birinci ülke olarak Kosova’nın güçlenmesi için Türk milleti olarak büyük bir uğraş gösterdiklerini söz eden Lider Dündar, Osmangazi Belediyesi olarak münasebetlerin kuvvetlenmesi için üzerlerine düşeni ziyadesiyle yaptıklarını söyledi. Devlet ve millet olarak karşılaştıkları problemleri, sahip oldukları birlik, beraberlik ve adalet unsuruyla aştıklarını kaydeden Lider Dündar, “Omuz omuza verdikçe bundan sonra da Allah’ın müsaadesiyle üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Bizimle ilgili ne hesaplar yapılırsa yapılsın, kadim medeniyetin bekçisi olarak bizler buradan barış iletisi veriyor ve bunu insanlık ismine yapıyoruz. Bu vesileyle şehitlik isteyen ve bu mertebeye ulaşan padişahımız Murad Hüdavendigar Han’ı ve bizlere geniş ufuklar açar tüm padişahlarımızı ve devlet büyüklerimizi bir kere daha rahmetimle anıyorum” diye konuşta.

Aktaş: “Sultan Murad, Osmanlı’ya Avrupa’nın kapılarını açtı”

Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, tarihine ve ecdadına sahip çıkan Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar’a teşekkür etti. Osmanlı Devleti’nin doğuşunun Bursa’da gerçekleştiğini söyleyen Aktaş, “ “Dalları dört bir yana gölge saldı, bu bölgede kaçları soluklandı; kaçları konakladı. Bölümün alimleri tarafından yetiştirilen, adalet ve merhametiyle bilinen Sultan Murad, Osmanlı Devleti’ne Avrupa’nın kapılarını açan birinci padişah olarak tarihe geçti. Padişahlığı mühletince girdiği hiçbir savaşı kaybetmedi. Son derece cömert dikkatli ve sabırlı bir insandı” dedi. Türkiye ile Balkanlar ortasında münasebetlerin son 20-25 yıldır uygun bir düzeye geldiğini söyleyen Aktaş, “Bizler de hem Bursa büyükşehir, hem Osmangazi hem de öbür belediyelerimizle üzerimize düşen çabası gösteriyoruz. Bazen bir onarım üretimi, bazen bir iftar tertibi, bazen de bir kültür sanat faaliyeti ile bağların güçlenmesine katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

Işık: “Güçlü Türkiye, Güçlü Kosova demek”

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Kosova Dostluk Kümesi Lideri Zafer Işık da yaptığı konuşmada; “Sultan Murad Hüdavendigar’ın, Balkanlar’a adaleti getirerek bu toprakların kalkınmasını başlatan kişi olduğunu söyledi. Işık, kelamlarına şöyle devam etti: “Sultan 1. Murad’ın din, lisan, ırk ayrımı gözetmeksizin adaletli bir idare sergileyerek bölgenin kalkınmasını sağladı. Birebir vakitte cami, medrese, imarethane üzere yatırımlarla bölgeye yeni bir mimari anlayış da getirdi. Kosova ile dostluğumuz her vakit birdir, diridir. Ekonomik, toplumsal ve kültürel ilgilerimiz, bu güne kadar olduğu üzere bundan sonra da gelişmeye devam edecek. Bizler bunun için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Bakan Damka; “Bu kabir, geleceğin en değerli mührüdür”

Sultan Murad’ı anma merasimine katılan Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka ise konuşmasında, “Sultan Murad’ın bu topraklardaki kabri, bizlerin varlığının ve geleceğinin en kıymetli mührüdür. Bizler bu toprakların vazgeçilmez bir kesimiyiz. Ülkemizi zenginleştiren en değerli kesimlerin başında tekrar bizler geliyoruz. Sultan Murad Hüdavendigar’ın yüreği ve vizyonu sayesinde bizler bu toprakların ortak mirasçısı olarak kalmaya devam edeceğiz. Sultan Murad’ın burada dikmiş olduğu bu sancak, 600 yıl geçmesine karşın sizlerin ve bizlerin sayesinde dimdik ayakta durmaktadır. Ortak bir mirası paylaşıyoruz. Bu şuuru gelecek kuşaklara aktarmak en değerli vazifemizdir” tabirlerini kullandı.

Büyükelçi Sakar: “Sultan Murad’ın mirası Kosova ve Türkiye’nin kardeşliğinin teminatıdır”

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Davet Sakar da Murad Hüdavendigar’ın hem büyük bir asker hem de başarılı bir devlet adamı olduğunu lisana getirerek, “Sultan Murad, ömrünü Balkanlar’a vakfetmiş, büyük başarılara imza atmış muzaffer bir kumandan ve büyük bir başkan olarak tarihimizdeki müstesna yerini almıştır. Sultan Murad’ıın türbesi Türkiye ile Kosova ortasındaki ebedi kardeşliğinin esaslı dostluğun ve muhabbetin sarsılmaz temelini teşkil etmektedir. Bu türbe Kosova Türkiye kardeşliğinin esaslı geçmişinin şahidi, geleceğinin de teminatıdır. Türkiye ile Kosova ortasındaki alakalar, yüzlerce yıl boyunca acıda, sevinçte, üzüntüde ve mutlulukta bir olan atalarımızın bize emanetidir. Bugüne kadar tüm imkanlarımızla Kosova’nın yanında olduk, bu takviyemizi gelecekte de arttırarak sürdürmek istiyoruz” dedi.

Anma merasimini koordine eden Meşhedi Hüdavendigar Derneği Lideri Muhammed Ali Yıldırım’ın teşekkür konuşmasının akabinde kelam alan Tetova Üniversitesi Doğu Lisanları Kısmı Türkoloji Kısım Sorumlusu Prof. Süleyman Baki, Kosova Savaşı ve tarihçesi hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Baki, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “632 yıl evvel Kosova Ovası’nda veyahut eski tabirle Kosova sahrasında Osmanlı Devleti’nin Sırplara karşı elde ettiği bir zaferden bahsediyoruz. Bu zafer, Balkanlara Osmanlı medeniyetinin ve İslam kültürünün yayılması için verilmiş bir gayrettir. Sultan 1. Murad Hüdavendigar’ın adeta malum olmuşçasına şehadeti istemesi ve burada şehit olması ile sonuçlanan bir savaştan bahsediyoruz. Osmanlı kayıtlarına o denli geçiyor. 1989 yılında periyodun Sırbistan Cumhurbaşkanı eli kanlı katil Slobadan Miloseviç, Kosova Savaşı’nı kendi lehlerine yorumlayarak bir çıkar bir iftihar olarak görüp şöyle demişti; Bugün, Türklerden intikam aldığımız gündür. Tesadüf değildir ki 1992’de Bosna Savaşı, Kosova’daki savaş ve Makedonya’daki iç karışıklıklar adeta o tarihi fikrin, o tefekkürün yahut o anlayışın devam ettiğini gösteriyor. Onlar, hala bu fikirlerinden vazgeçmiş değil. Bu nedenle, birlik ve beraberlik içerisinde olmak, güçlü olmak zorundayız” diye konuştu.

Törenin sonunda, 1. Murad Hüdavendigar Han’ın türbesinin bulunduğu alanı dolduran davetlilere çeşitli ikramlar yapılırken, Lider Mustafa Dündar da davetlilerle yakından ilgilendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.